30. 10. 2020

zatazenosde

Bude oblačno až zataženo, místy přeháňky nebo déšť. Denní teploty 9 až 13°C. Noční teploty 7 až 3°C.

Pondělí 5. 10.

Dobrý den, milí žáci,

na dnešní hodinu jsem pro vás kromě testu měla nachystaných i několik pokusů. Doufám, že se příští pondělí sejdeme a pomocí pokusů si nové učivo vysvětlíme. Zatím si napište do sešitu zápis:

Částicové složení látek

Všechny látky jsou složeny z částic nepatrných rozměrů.

Částice látek se neustále neuspořádaně pohybují. O tomto pohybu částic nepřímo svědčí difuze a Brownův pohyb.

Difuze - samovolné pronikání částic jedné látky mezi částice druhé látky (barvivo ve vodě, voňavka ve vzduchu,...).

Brownův pohyb - trhavý pohyb pylových zrnek v kapce vody.

Také si dobrovolně můžete vyzkoušet jednoduchý domácí pokus: do zavařovací sklenice dejte sáček čaje (černý nebo červený), položte na něj nějaké závažíčko, aby po nalití vody zůstal stále u dna sklenice a zalijte opatrně studenou vodou. Na papír zapisujte, co jste pozorovali po 10 minutách, po hodině, po 2 hodinách, potom např. po pěti hodinách nebo druhý, případně třetí den, dokud se roztok nezačne kazit. Zapsané výsledky (případně fotografie nebo prezentaci) přineste do školy.

Těším se na vás! Irena Jeřábková

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pondělí 28. 9.

Dobrý den, milí žáci,

v pondělí byl státní svátek, žádné nové učivo ani úkoly vám tedy tento týden z fyziky neposílám. Jen si nezapomeňte opakovat na test - tělesa, látky a jejich skupenství.

Mějte se hezky! Irena Jeřábková