31. 3. 2020

oblacnosesnez

Bude polojasno až oblačno, občas sněhové přeháňky. Denní teploty 1 až 5°C. Noční teploty -3 až -7°C.

Ahoj milí žáci,

posílám opakování na tento týden 30.3. - 5.4. :-). Prosím, výsledky pošlete do 5.4. na můj e-mail. marketa.andrys@centrum.cz . Do předmětu uveďte Vaše jméno, příjmení, třídu, ať ze samotné e-mailové adresy neluštím, kdo mi píše.

Také připomínám referáty, kdo mi ještě neposlal, ať pošle , co nejdříve.

Doufám, že jste všichni zdraví. Myslím na Vás.

Jan Hus- doplňovačka opakování.docx (230.71 kB)

Projeďte se zpětně veškerý zápis, aby Vám něco nechybělo. Děkuji. M. A.

Upřesnění výuky:

Vzhledem k již zadané  látce, vloženého učiva na naše školní stránky, nastane výměna předmětů zeměpis a dějepis, co se týká zadávání nového učiva a následného 14 denního opakování. Platí pouze pro VII. A a VII. C!

Od pondělí  30. 3.  začneme novou látku v zeměpise, pak bude následovat 14 dní opakování.  V dějepise proběhne vložení nové látky 13. 4.  a  pak bude opět 14 dní věnované k opakování. A tak to půjde až do nástupu do školy.

Děkuji Vám všem za Vaši píli. Mějte se krásně. Věřím ve Vaši snahu si učivo průběžně doplňovat  a  opakovat. M. Andrýsková

25.3. Ahoj všichni moji žáci. Koukněte se na zápis z 23.3., proběhla malá úprava.

Posílám krásný referát od Vašeho spolužáka s jeho souhlasem a samozřejmě i se souhlasem jeho maminky o zveřejnění a  možnosti podělení se o informace, co budeme společně  probírat dál na dálku :-)

JAN_ŽIŽKA_Z_Trocnova (1).docx (304.9 kB)

23.3.Doufám, že se máte všichni hezky. Opatrujte se.

1. Učebnice str. 76-78

2. Kdo má čas, tak můžete shlédnout krátký film Jan Hus, FILMOFONTUBE:   https://www.youtube.com/watch?v=LHqDEOJjmmE

3.Audioučebnice:

4. Posílám další zápis formou doplňovačky  do 5.4., výsledek pošlu a zkontrolujete si je 5.4.

Reformní hnutí – opravné

Reformní hnutí.ppt (432 kB)

-reforma = změna, touha po nápravě

- chtěli, aby se církev  přiblížila prostému člověku a žila podle Bible

-kritika církve, církev bohatla, poplatky za křty, svatby, pohřby, desátky =………………………….., odpustky =……………………………………….

-rozkol v církvi (dva papežové)

-představitelé: Jan Viklef, Konrád Waldhauser, Jan Milič z Kroměříže

Jan Hus

-          kritizoval církev

-          působil v …………………….. kapli

-          vystupoval proti prodeji odpustků

-          papež na něj uvalil ……………………=zákaz bohoslužeb, křtů, pohřbů, svateb

-          označen za …………………….

-          byl povolán do ………………, na ……………..aby odvolal svá učení

-          upálen: ………………………………………..(přesné datum!)

-          nápověda: koncil, klatba, kacíř, Kostnice,  Betlémská

Počátky husitské revoluce

(učebnice str. 76 schéma napsat)

-          první pražská defenestrace =………………………………. roku 1419, počátek husitských válek

-          husité = stoupenci Jana Husa= utrakvisté= kališníci, přijímání podobojí způsobou =………………………….

-          Husité konali poutě na hory, kterým dávali biblická jména (Tábor, Oreb, Beránek)

Čtyři pražské artikuly (učebnice str.78, doplnit)

20.3. - 27.3.

Gotický sloh

(učebnice  str. 71, google)

-vychází z křesťanství

- vznik: v pol. 12. stol. ve Francii až 16. stol.

-znaky: štíhlé vysoké stavby, lomený oblouk, vnější opěrný pilíř, žebrová klenba, chrliče,rozeta-velké kruhové okno, portály – zdobené vchody

-památky: Anežský klášter, katedrála sv. Víta, Karlštejn, Karlův most, Prašná brána, Vladislavský sál, chrám sv. Barbory

-památky v cizině:  Notre Dame, Chartres – FR.

-materiál: kámen a cihla

Gotika u nás

-stavitelé: Matyáš z Arrasu (katedrála sv. Víta), Petr Parléř ( kaple sv. Kříže na Karlštejně, Karlův most), Matěj Rejsek z Prostějova

-sochařství: figurální motivy- Madona, Pieta, rostlinné, zvířecí

- malířství: vitráž, knižní malby  …… Mistr Theodorik, Mistr Vyšebrodského oltáře

Gotika.docx (135.36 kB)

Dějepis VII. C 11.3. - 27.3.

Posílám on - line  pozdrav. Užívejte dny v pohodě,v  klidu a v radosti. Těším se na Vás.

1.     Referáty- zvolené referáty poslat na marketa.andrys@centrum.cz do 27.3. , netýká se to těch, co již své referáty odprezentovali. Do předmětu uvést jméno, příjmení a téma referátu. Nezapomeňte alespoň dva zdroje! Přesný odkaz a  nepsat jen wikipedii

2.     Učebnice – str. 65 - 75 přečíst

Od 16.3.- 23.3. každý den na ČT 2 v 13:45/55 je možnost shlédnutí dokumentu: seriál o Lucemburcích (Karel IV.),kdo chce koukněte, jinak užívejte sluníčka.